Osjećaji koje smo naučili u svojoj okolini temelje se na arhetipu žrtve. Ono što znamo o osjećajima najviše se temelje na slabosti, a ne snazi.
S druge strane, ono što cijenimo i što na Zapadu nazivamo ljubavlju je strast koju doživljavamo kao snagu bez obzira na ishod. Strast i zaljubljenost su projekcije čiji je zadatak predstaviti se drugoj strani u najboljem mogućem svjetlu. To je ljubav osvajanja koja završava u trenutku kada par počne živjeti rutinu koja je odbojna onima koji ne razumiju ljubav.
Uslužnost i gostoprimstvo koje je način kako se ljudi ophode izgledaju kao topli osjećaji prihvaćanja. U biti oni to nisu, točnije, temelje se na osjećaju preživljavanja ili koristoljublju. To se posebno može primijetiti kod majki koje na osjećaju žrtve manipuliraju svojom djecom i koriste suptilne ucjene u kojima govore da su cijeli život posvetile svojoj djeci i da su djeca nezahvalna kada ih ne slušaju. To je dobro poznati obrazac koji je mnoge onesposobio u njihovom emocionalnom razvoju. Tome možemo dodati podatak da je 80 posto obitelji disfunkcionalno, te se na toj osnovi manipulira emocionalno manipulira masama, kako u školskom sustavu koji djecu uči poslušnosti, tako i u poslovnom svijetu, gdje manipulacija doseže vrhunac u nelegalnoj konkurenciji i korupciji.
Često je ono što zamišljamo kao osjećaje zapravo trivijalnost i potpuno podcjenjivanje stvarnosti osjećaja, posebno to možemo vidjeti u zabavnoj glazbi. Naravno, jačanje trivijalnosti jača narcizam koji stvara nacizam.
Kada se pokazuju pravi osjećaji ili što ljubav zapravo jest neizbježno je da takvo izražavanje ostane na marginama poput Mozarta. Tek nakon njihove smrti počinje njihovo veličanje, ali više u smislu veličanja predstavnika nacije, što je populizam koji izostavlja sadržaj što je umjetnik pokušao objasniti.
Kao što vidimo, kroz povijest i u vezama emocije se koriste u manipulativne svrhe, lišene pravog sadržaja. Što je više pravih emocija u osobi, to je ona neovisnija, kreativnija, ispunjenija, ali ne i usamljenija. Njegove emocije postaju izraz koji ima sposobnost materijalizacije, a to je cilj svakog razvoja, viši oblik postojanja. Razvijanje i poticanje vlastitih emocija i izražavanja put je namijenjen onima koji se usude živjeti i voljeti.

Nikola Žuvela
jyotish savjetnik i terapeut