Natalna karta, C. G. Jung, psihoterapeutNikola2023-12-13T01:26:01+02:00
C. G. Jung, švicarski psihoterapeut i Freudov učenik, rođen je 26. 7. 1875. u 19:32 u Švicarskoj. U jyotishu, rođen je u znaku Jarca, što nam govori da će mu karijera biti životno opredjeljenje. Naime, znak Jarca najviše teži profesionalnom opredjeljenju, a znak Jupitera (Guru) u karijeri znači da će u tome i uspjeti kroz svoj posao profesora. Također, vladar posla u šestoj kući (Venera) nam govori da će se karijera manifestirati kroz liječenje drugih ljudi.
Ako bismo gledali na koji način će se pomagati, Merkur (Buda) nam govori da će uz Veneru (Šukra) to učiniti kroz psihoterapiju. Saturn, kao vladar znaka, nalazi se u drugoj kući (znak, novac i obitelj u kojoj odrastamo), govori nam o manjku emocija koje će primiti u svojoj obitelji, ali io egzistencijalnim problemima, jer njegov roditelji mu nisu plaćali školovanje.već stric kao i on sam kroz studentski rad.
Ako se vratimo u Sadhino djetinjstvo, sati počinje kada je imao tri godine i trajao je do njegove desete godine djetinjstva, koja za njega nije bila sretna, odnosno u tom razdoblju živio je vrlo usamljeno. Položaj Saturna u drugoj kući potvrđuje ovaj događaj. Mjesec u četvrtoj kući pokazuje koliko je Jung bio privržen svojoj majci. Mjesec u Ovnu i četvrtoj kući govori nam o istraživanju nesvjesnog kao io njegovom specifičnom pristupu tom problemu koji se razlikuje upravo zbog ove pozicije. Valja spomenuti da lošu obiteljsku situaciju pokazuje i njegova sestra koja je bila bolesna iu lošim odnosima s Jungom. Promjene u njegov život donosi jako dobar period Sunca, a kasnije i Mjeseca koji mu je dao vjetar u leđa tako da je vrlo brzo dobio dobru poziciju u bolnici, kroz koju je počeo njegov uspon. Naime, da bi naš život krenuo uzlaznom putanjom potrebno nam je određeno razdoblje u kojem ćemo biti podržani u našim namjerama, jer svi naši talenti ne moraju doći do izražaja ako nam to razdoblje ne dopusti.
Nakon jako dobrog perioda Sunca i Mjeseca, uslijedio je i dobar period Marsa u kojem je dobio spomenuti posao. To razdoblje je trajalo do 1903. godine. Vrlo dobar položaj Satruna pokazuje da je imao vrlo dobru radnu disciplinu. Zbog te pozicije kad-tad bi njegov rad bio nagrađen. Nakon toga je došao period Rahua koji je trajao 18 godina, gdje je došao drugi Sadhe sati koji je trajao od 1907-1914. kada je imao puno poteškoća ili ste rušili lažna uvjerenja. Ipak, na početku Sadhe satia susreće Freuda, ali Saturn igra svoju dobro poznatu ulogu uspona i pada, odnosno njihovo prijateljstvo se raspalo. Pogotovo u tom periodu Saturn je igrao igru u kojoj se Jung oslanjao na vanjsko, a onda se sva ta vanjska situacija raspala i on se opet morao osloniti na sebe. Posebno je teško razdoblje bilo od 1908.-1911. Rahuovo (Sjeverni Mjesečev čvor koji označava karmu za sadašnji život) razdoblje zbog svog položaja u trećoj kući donijelo mu je puno usluga. Radio je kao psihijatar, a tijekom rata liječio je ranjenike. Jasno, to otkriva i njegova jaka šesta kuća, koja govori o pomaganju ljudima. Pred kraj Rahuova razdoblja, Junga svi napuštaju i mora krenuti svojim putem. No, nije bilo ništa dramatično, jer prema jyotishu, pred njim se otvara dugo razdoblje Jupitera koje ga je usmjerilo na putovanja, upoznavanje novih kultura, kao i na veliki istraživački rad i susret s Indijom. Jung je želio ostati u Indiji, ali ondje sanja važan san koji mu govori o njegovom nadolazećem razdoblju Satruna, koje označava povratak kršćanstvu. Ukratko, san je govorio o povratku zapadnoj kulturi. U tom razdoblju Jung je napravio jednu od najboljih sinteza i odgovora na kršćansko pitanje, kao i stvaranje univerzalnog znanja koje nam govori kako su arhetipovi zapravo posvuda isti kao i naš put, a to znači transformacija ega prema sebe. Od 1937. dolazi Saturnovo razdoblje, ali i razdoblje Drugog svjetskog rata, kada ulazi u Sadhe satti – sedam godina tuge. Jung je u tom razdoblju ponovno optužen za antisemitizam. Ovdje Saturn igra dobro poznatu ulogu uspona i pada. Naime, tada je opet bio na visokoj poziciji, a onda je opet u situaciji povlačenja. Ipak, Satrun uzima jednako kao i daje. Naime, dovela je do upoznavanja s alkemijom kao i do susreta s klinikom smrti. Pedesete godine prošlog stoljeća bile su njegovo vrlo plodno razdoblje, ali Saturn mu je donio i smrt supruge koju je teško prihvatio. Nakon toga je došlo razdoblje Merkura (Buddhe) koje je, koliko god se želio povući, donijelo prepisivanje koje je trajalo do desetak dana prije njegove smrti. Već tada nastaju njegova najzanimljivija djela Sjećanje na snove i razmišljanja te Čovjek i njegovi simboli.
Ova analiza je podijeljena na maha daše, odnosno duge periode. Podjele po kraćim razdobljima su izostavljene jer nisu bitne za ovu analizu. Međutim, dobro je vidjeti kako neka razdoblja od nas traže da se oslanjamo na svoje snage poput Rahua, dok u drugim razdobljima dobivamo od drugih. Recimo, kada se Jung raskrstio sa službenom znanošću i tadašnjim poimanjem svijeta, činilo mu se da je to kraj njegove karijere. Ipak, ušao je u Jupiterovo razdoblje, koje je trajalo 16 godina, au tom razdoblju bio je podržan sa svih strana. Dobivao je znanje od drugih, poput susreta s razvijenim dušama u Indiji ili plemenskih šamana. Nije mogao potvrditi neka istraživanja koja je samo nadgledao na početku svog puta, a upravo su mu ta razdoblja dala saznanja koja su potvrdila njegove slutnje. Nakon Jupitera došlo je razdoblje Saturna, koje je puno bolje u starosti. Naime, njegova dobra pozicija u Vodenjaku mogla bi donijeti punu snagu. Saturn nas vodi isključivo spoznajama koje crpimo iz sebe, zatvara nas za vanjsko djelovanje i usmjerava nas prema Sebi. Jungova karta nam pokazuje kako izgleda proces stvaranja osobnosti, kroz što čovjek mora proći na tom putu, u tom labirintu života i na taj način vidimo koliko je taj put dragocjen, odnosno, kako kaže Jung, proces individuacija je najteži i najdragocjeniji put.