[two_third last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””]
ObiÄno kažemo da je poÅ¡tivanje zakona dobro, ali većina zakona ne slijedi MORAL već Å¡titi kapital i protivno je ljudskim pravima. To nije neka nova Äinjenica, ljudi na Zapadu Äak nisu upoznati sa istraživanjima druÅ¡tvenih znanosti koja potvrÄ‘uju tu Äinjenicu.
No, kako to izgleda u praksi? Jednom mi je jedan poznanik ispriÄao da je dobio od porezne uprave opomenu da nije platio porez na auto i da će porezna pokrenuti postupak prisilne naplate. Nazvao je gospoÄ‘u u poreznoj upravi i upitao je o toj opomeni. Ona mu je rekla da je dužan platiti taj iznos jer je to zakon i da će odgovarati ukoliko ne podmiri zadanu cifru. Kroz Å¡alu ju je upitao smatra li ona da je to etiÄki Äin, na Å¡to je odgovorila da jest. Nakon toga ju je upitao Å¡to je s njegovim bivÅ¡im susjedom umirovljenikom koji nije platio raÄun za telefon i koji je zbog silnih opomena koje viÅ¡e nije mogao plaćati, deložiran iz stana, na Å¡to mu je odgovorila da to nije etiÄki. Ovaj primjer je važan kako bi dobio na težini. Recimo, na suÄ‘enju u Ninbergu, Å¡to mnogi ne znaju, nakon osude nalogodavaca, odgovarali su i mnogi koji su provodili te zakone, doslovno do obiÄnog Äuvara logora. Dakle, mnogi ljudi koji provode zakon nisu svjesni da, kao i u Ninbergu mogu biti osuÄ‘eni za isto. Recimo, na sudu se dokaže, da su mnogi zakoni bili u službi kapitala i da su provoÄ‘eni mimo ljudskih prava. Dakle, nepravomoćna odluka suda  je osudila direktora kompanije, osobu koja je provela tu odluku, advokata, operatera, službene osobe koji su odvele umirovljenika i istjerali ga na ulicu. Naravno, jedan dio nas bi rekao da je to baÅ¡ tako, svijet bi izgledao drugaÄiji, ali zaÅ¡to nije tako, upravo zbog odgovornosti većine. To je poÄetak i kraj velike većine problema koji na okružuju.
Ono najvažnije jest ne preuzimanje odgovornosti za svakodnevne odluke. Ne provodi zlo nalogodavac, on je manjina, već nazovimo ih obiÄni ljudi. Znate li da je istraživanje pokazalo da je 90 posto ljudi spremno provesti etniÄko Äišćenje? Dakle, to je je znanstveni dokaz koji je proveden Å¡ezdesetih godina i kojeg su ponovili prije nekoliko godina. Naime, rezultati su bili i gori od prethodnih. Neki su to pojednostavili i rekli:  osmi smrtni grijeh je posluÅ¡nost. Psihoterapija govori o klanjanju nevidljivom ocu u obliku zakona i države kojem se većina bez preispitivanja klanja. ÄŒovjek koji je autoritet integrirao u sebi, ne može viÅ¡e raditi za nekog jer je Äovjekova priroda sloboda, a vjerovanje u neslobodu stvara posluÅ¡nost gdje se većina obraÄunava sa individualcima jer oni su refleksija onog Å¡to ljudi ne žele vidjeti u sebi kao stvarnu prirodu. Snowden je upravo reagirao u tom sluÄaju, kada su se prekrÅ¡ili zakoni i gdje je osvjestio da to Å¡to radi za državu je kriviÄno djelo kojeg on  provodi u ime države kao posluÅ¡nik. Dakle, to je jedinstveni primjer kojeg ljudi ne slijede i zato je sve oko nas prosjeÄno, zato u nama živi taj osjećaj da smo izdani i da duboko u sebi ne slijedimo sebe.
Bit iznesenog nije bilo moraliziranje već ukazivanje na traženje autoriteta koji jedino postoji u našoj duši i on neprestano govori: vjeruj u sebe, okreni se sebi, ti si istina. Kako je sv. Franjo Asiški lijepo rekao: Ne klanjaj se stvorenjima.
Nikola Žuvela