Merkur – Hermes u astrologiji simbolizira intelekt koji nas obmanjuje mnogim lažnim percepcijama stvarnosti, ali u vremenima nevolje on nam pomaže razlučiti kada netko doživi traumu, duša treba brigu i utjehu Hermesa, vodiča koji je pozitivan i u Sv. Gralu i posudi duše za transformaciju, on će se sprijateljiti s vama dodirujući vas ponovo svojim kaducejem (Hermesov štap) i svojom zmijom nade.
Ono što činimo kroz život je humanizacija i integracija suprotnosti koje pripadaju Jastvu ili atmanu, a Hermes nam u tome pomaže jer ono što smo doživjeli kao traumu treba netko da nam intelektualno razjasni, a to pojašnjenje možemo pronaći prema poziciji Merkura u natalnoj karti. Ako nekome pričate o svojoj traumi, negdje blizu vas je Hermes, bog prevarant koji od demona podzemlja i onoga koji vas terorizira noćnim morama sada postaje netko tko će vam pomoći. Hermes usmjerava traumatiziranu osobu na onaj dio psihe koji je paraliziran traumom, ali koji može predstavljati i neku predačku traumu. On se pojavljuje na granici svjesnog i nesvjesnog, pokušavajući nas približiti Jastvu ili poruci same traume.
Hermes donosi slike sanjaču i suočava ga s onim što se krije iza traume, s tim mračnim numinoznim, nevidljivim silama unutar Jastva. Napada poricanje ega i paralizira ga ako ne prihvaća ove poruke “Bogovi su postali naše bolesti” (C.G. Jung). Ova misao je važna. Na primjer, jedna žena koja je bila zlostavljana imala je noćne more. U djetinjstvu je bila seksualno zlostavljana, a kasnije joj je dijagnosticiran bipolarni poremećaj. Trauma se pretvorila u bolest. Ovdje je riječ o bogovima koji se kao takvi ne mogu prihvatiti, ali u ovom slučaju, radi lakšeg funkcioniranja, ova žena se lakše nosi s ovom dijagnozom, kada ju je nakon dva mjeseca seansi psihoterapeut naveo da prihvati Hermesa, koji bi je mogao dovesti do ozdravljenja koje je žarko željela, rekla je: “Ostati duže značilo bi ići tamo gdje ne želim. Pretpostavljam da bi se moglo reći da želim olakšanje, ali ne i izlječenje jer bi to značilo otići u podrum, mjesto noćnih mora, a ja to odbijam. Jednostavno odbijam!”

  Trauma je ovdje imala sasvim drugu svrhu, a to je razbijanje ateističkog stava u kojem se stvarnost tumačila kroz neki vanjski uzrok povezan s materijom. Ipak, noćna mora je bila Hermesova igra, on je u transformacijskoj posudi koja vam može otkriti značenje, ali to značenje mora voditi do vječnog uzroka ili Jastva. Hermes je kao i kod ove žene dao mogućnost višeslojnosti jer Jastvo kao takvo prepoznaje upravo takav pristup, ne možemo mu pristupiti jednostavnim pristupom poput: Činim dobro i onda će na temelju toga doći duhovnost. Ako ne prihvatimo Hermesovu poruku i njegov pokušaj integracije, on se vraća arhetipskoj agresivnoj energiji koja remeti život, tada Jastvo postaje agresivno. Traumatski kompleksi, ako se ne liječe, mogu postati destruktivna ili đavolska sila.
Luis je sredovječni muškarac koji pati od fizičkog i seksualnog zlostavljanja od strane svećenika, izjavio je: “Čak i sada, trideset godina kasnije, dio mene koji je osjetio i svjedočio mom zlostavljanju je mrtav. On je tinejdžer koji leži u otvorenom lijesu. oplakujem ga. Uvijek ću ga žaliti. On je dio mene i mrtav je.”  Ovi slučajevi su puno teži jer ovdje osoba dobiva poruku da je odbačena od samog Boga. Društvo i roditelji također su ga pokušavali smiriti, što mu je povećalo osjećaj integriteta, no pomogla mu je spremnost na terapiju, odnosno Hermes ga je nagradio snovima koji su mu uz pomoć psihoterapeuta pomogli da osvijesti traumu koju je proživio tijekom sedam godina rada. Cijelo vrijeme je mislio da će ga psihoterapeut napustiti jer je sporo napredovao. Hermes mu je na kraju rekao u snu: “Posljednjih sedam godina ćeš vidjeti što je stvorilo sedam godina patnje.” Hermes je duh otkrića, ali i lopova, on traži da uđemo u bunar, a onda dolazi duboko iz zemlje. Užasi traume i patnje su mogućnosti za otvaranje dubljih razina stvarnosti, baš kao i Job iz Satog zavjeta, u gubitku svega te patnje, doživljava objavu.

Nikola Žuvela