[two_third last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””]
Å to je udaljenija to je ljepÅ¡a, Å¡to je nedodirljivija Äežnja je veća. Sve neostvarivo je ljepÅ¡e nego kad je dobiveno. Da je sve dobiveno ne bi bilo lijepo. U tome je draž umjetnosti, ona je naÅ¡a Äežnja.
Stvaraoci moraju biti nesretno zaljubljeni kako bi umjetnost bila izvor inspiracije. Nevažno je u koga je zaljubljen umjetnik jer ta osoba je doista najobiÄnija i ni po Äemu posebna, ali za umjetnika ona je transfer Anime, žene snova koja mora biti posebna kako bi djelo dobilo veliÄinu. Oduzeti umjetniku njegovu inspiraciju, svijet bi bilo golo mjesto kamena i pustinje, pregrÅ¡t raÄunovoÄ‘a koji raÄunaju bezduÅ¡no zaboravljajući na život koji vidi umjetnik. Van Gogh je mogao proći pored mnogih zaboravljenih zemljoradnika, ali u njima je vidio život jer život se raÄ‘a pored boli i gladi, a ne pored sitih.
San ljudi je sitost i praznina, dosada sastavljena od jela, putovanja i statusa. Kako kaže Nietzsche: Odveć nisko. Kada zaljubljeni sanjaju oni nisu spremni na bol ili smrt niskosti i prolaznosti. Oni sanjaju neÅ¡to veće, a to veće je skriveno u boli koju umjetnik uzima i o njoj priÄa priÄu. Anima ili duÅ¡a kao nosilac života zove nas da se oplemenimo u samoći kako bi mogli biti svjesni sebe jer tako možemo voljeti osobu, a ne transfer idealnog druÅ¡tvenog Ja. Zaljubljenost će ostati posebna jer traži one koji se žele osloboditi transfera i kao umjetnik vidjeti ono Å¡to drugi ne vide, posebnost. ÄŒesto sam sluÅ¡ao ljude koji kažu: Ali moja je ljubav posebna. Istina, ona je personifikacija posebnosti koju, ako ne uzmeÅ¡ i oplemeniÅ¡ unutar sebe, ostaje puki transfer idealizacije i povrÅ¡nosti. Jedino ljubav i umjetnik ulaze u Onostrano.
Nikola Žuvela
jyotish savjetnik i terapeut